KÖŞE YAZARLARI

Eski İzmit'te çocukluk

Bizler, zengin aile çocukları değildik, ama mutlu çocuklardık. Meyveleri ağaçtan toplar, ailelerimizden gördüğümüz gibi küçük şeylerle mutlu olmasını bilirdik. 
Akçakoca mahallesindeki her evin altında bir oda büyüklüğünde dükkanlar vardı. Bir bakkal dükkanının karşısında bir manifaturacı dükkan görebilirdiniz. Bizler, çelik çomak oynar, telden araba yapar onlarla oynardık. Birimiz dondurma külahının içinde leblebi tozu almaya görsün, hepimiz oraya koşardık. 
Babaannemin evinin altında şişman Güzin teyzenin çalıştırdığı bir bakkal vardı. Her dakika işi olmadığı için Güzin teyzemiz elinde bıçak, kuru incirleri ortadan keser, içine ceviz koyar afiyetle yerdi. Bazen de lokumları keser iki bisküvit arasına koyardı. Bize de bunları vermek isterdi. Bizler ise ille de leblebi tozu isterdik, vermezdi. Çünkü, babaannem, boğazlarında kalır diye leblebi tozunu bize satılmasını engellemişti. Bizler engel tanımazdık. Biraz ileride, Dere Camiinin karşısında şu an Akçakoca Muhtarlığı’nın bulunduğu yerdeki Hasan Tahsin Elbeyoğlu’nun bakkal dükkanına gider leblebi tozunu oradan alırdık. Hasan amca önce ikaz eder; “boğazınıza dökmeyin” derdi. Dondurma külahı içinde verdiği 10 kuruşluk leblebi tozu yanında 25 kuruşluk Öztan Gazozu içerdik. Şu an “İzmit Gazozu” çıktı ya, Öztan Gazozu onun babası olan bir gazozdu. Hasan amca, leblebi tozunun içine hani kırmızı loğusa şekeri vardır ya, karanfilli, toz şeker gibi, onu da katardı. 
Bugün, ellerinde çok pahalı cep telefonlarını beğenmeyip daha üst ürünleri alamadıkları için mutsuz ve bencil yaptığımız çocukların yanında, bir leblebi tozu ve gazozla mutlu olan  bizler çok daha iyi bir hayat yaşamışız. Belki de şimdi kimileriniz; “bu leblebi tozu da nedir?” diye soruyorsunuz. Kavrulmuş leblebinin unu. Çocukluğumuzun mutluluk iksiri.
Geçmişte dolaşmaya devam edeceğiz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Mehmet Erdi

12 Eylül 2017 Salı 16:05

Bir de O leblebi tozu ile "Yusuf" diyebilseydik.

Can Ayten

06 Eylül 2017 Çarşamba 19:03

Simitçi macuncu zerzevatçı dondurmacı mahallerde gezer ufak şeyler 10krş 15 krş luk dondurma bizi mutlu ederdi. Çukurbağ mh muhtarı İlyas özgen amcanın odun deposundan at arabaları ile gelen odunları taşıyan ve karşısında gazoz ve lokum bisküvi ile mutlu olan çocuklardık.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR