KÖŞE YAZARLARI

KUKLA DEVLET GİRİŞİMİ

“Kanıtlanan son ilişki, Mossad-Barzani ilişkisidir. Mossad, İsrail devletinin gizli istihbarat örgütüdür.(…) Barzani’nin Cia ilişkisi artık belgelendi. Kimse bu ilişkiye ‘hayır’ diyemiyor. (…) Mossad’dan Kürtlere her ay 50 Bin dolar para verildiği ABD kaynaklarına dayanılarak açıklanıyor. Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler şimdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor. Mossad Barzaniye Avrupa kahvehanelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor.(…) Kürtler Sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var Cia ve Mossad’ın Kürtler arasında? Yoksa Cia ve Mossad antiemperyalist savaş yapıyor da dünya bunun farkında mı değil?” 
Büyük usta Uğur Mumcu, 1993 yılında suikaste kurban gitmeden iki hafta önce bu makaleyi yazmış… Aradan geçmiş 24 yıl… 
Barzani, Irak’ta yasa dışı bir oylama yapıyor(Referandum değil). İçimizdeki demokrasi budalaları da bunu alkışlıyor… Diyorlar ki, “Ulusların kendi kaderini belirleme hakkı vardır. Türkiye Cumhuriyeti kurulunca iyi de neden Kürt Devleti kurulunca kötü olsun?” 
Bir kere Türkiye Cumhuriyeti, emperyalizmi dünyada ilk defa yenilgiye uğratarak kuruldu. Gandhi “Atatürk İngilizleri yenene kadar tanrıyı İngiliz sanıyordum” dedi. Türkiye’nin vatansever devrimcileri yıllardan beri “ABD-İsrail destekli kukla Kürt Devleti kuruluyor” derken bizlere “siz hayal görüyorsunuz, bölünme paranoyası içindesiniz, kafayı Amerika ile bozmuşsunuz” diyenler şimdi ne cevap verecek? Emperyalizm bu zihniyettekileri ne kadar elverişli kullanıyor değil mi? Ulusların kendi kaderini tayin hakkından söz edenler bunun ABD başkanı olan Wilson’un Prensipleri olduğunu biliyorlar mı? Emperyalizm bunu kullanarak ülkeleri bölerken yoksul Kürt yurttaşlarımız da zenginleşeceklerini zannederek seviniyor. Bu ruh hali, evine ekmek götürmeye mecali olmayan ama seçimi kazandığında sevinen AKP’li seçmenin ruh halidir. ABD-İsrail kontrolünde kurulan bir devlette huzur bulacağını sanmak ahmaklık değilse nedir? Kürtlerin toprak ağaları adına verdikleri kayıplar yetmedi mi? ABD-İsrail çıkarları için ateşe atılan garibanlar sonra yine Türkiye’ye sığınmayacak mı?
Bu arada sabırsızlıkla beklediğimiz ve geç kalmasından korktuğumuz “barış komiteleri” de kurulmuş. Türkiye’yi uyarıyorlarmış: “Aman Türkiye savaşa girmesin, Türk askeri şehit olmasın. Savaş kötü bir şey, barış hemen şimdi” vb …
Sanki bir kere şehit cenazesine katılmışlar gibi, Türk askerini çok düşünüyorlarmış gibi rol kesmezler mi… Irak devleti harekete geçince PKK da Barzani’ye destek vermeye koşmuş. Barış komitelerindekiler PKK’ya desinler bakalım “savaşmayın sevişin” diye… Hayatları emperyalizme hizmet etmekle geçenlerden iyi niyet beklenemez…  Barzani’nin oylaması sonrasında İsrail bayraklarıyla kutlama yapılması da mı sizi uyandırmıyor?
Saflar ne kadar açık: ABD-İsrail-HDPKK ve kendisinin sol/sosyalist/devrimci olduğunu söyleyen ama emperyalizmin ne olduğunu bilmeyen gruplar ve Fetö bir yanda, ezilen emekçi Türk ve Kürt halkıyla vatanseverler yani Türk Milleti diğer yanda… Bölenler bir yanda, birleştirenler diğer tarafta… 
Birisi evinize girerek size tecavüz etmek için kapınızı kırmaya çalışsa “Savaş kötü, barış ise iyi bir şeydir. Barış hemen şimdi” diyerek teslim mi olursunuz yoksa kendinizi mi savunursunuz? 
Buradan haklı savaş ve haksız savaş kavramlarına geliyoruz. Savunma savaşı haklı savaştır. Kurtuluş Savaşımız gibi… Aksine emperyalizmin cinayete teşebbüs ettirdiği savaş ise haksız bir savaştır. Çanakkale’de savaşan Anzak’ların savaşı gibi… 
Düşman saldırdığında “barış” diyerek teslim olmayı savunanlara nacizane bir önerimiz olacak: Efendiler, hastalandığınızda sakın ilaç kullanmayın. Mikroplarla savaşmayın. Onlarla barışın. Bırakın organizmanız teslim olsun. Daha huzurlu olursunuz… 
Sözün özü: Türk Milleti, Türküyle Kürdüyle kendisini savunacaktır. Bölge ülkelerini bölen, emperyalizmin taşeronu olacak bir kukla devlete izin verilemez. 
Not: Bizi 24 yıl öncesinden uyaran büyük gazeteci Uğur Mumcu için İzmit’te yapılan parkın kaldırılacağı gibi söylentiler var. Uğur Mumcu anıtı bulunduğu alana güzellik ve bilinç katıyor. O anıtı kaldırmayı düşünmek gibi bir yanlışa düşülmemesini diliyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR